Осіння депресія: симптоми, причини, наслідки і профілактика

Осіння депресія, чи, як її ще називають, сезонний афективний розлад (САР) – це тип депресії, що пов’язаний зі зміною сезонів року.  У більшості людей, що страждають на осінню депресію, симптоми починаються восени і тривають інколи до кінця зими, забираючи енергію і погіршуючи настрій. Рідше сезонний афективний розлад викликає депресію навесні або на початку літа.

Лікарі, почувши від пацієнта: “У мене осіння депресія! Як боротися?”, зазвичай призначають світлотерапію (фототерапію), медикаментозне лікування та психотерапію.

Не варто відмахуватись від цього стану як від простої “осінньої хандри”, яку потрібно подолати самостійно. Вживайте необхідних заходів, щоб ваш настрій і мотивація залишалися стабільними протягом усього року.

Що таке депресія?

Депресія – це поширене і серйозне медичне захворювання, яке негативно впливає на те, як ви себе почуваєте, як ви думаєте і як ви дієте. На щастя, стан депресії теж піддається лікуванню. Депресія викликає почуття смутку та/або втрати інтересу до занять, які раніше приносили задоволення. Депресія, зокрема осіння депресія, може призвести до виникнення різних емоційних і фізичних проблем і знизити здатність людини працювати на роботі і вдома.

Як зазвичай лікують депресію? Осінню депресію відносять до числа психічних розладів, які найбільше піддаються лікуванню. Від 80 до 90 відсотків людей з депресією добре піддаються лікуванню. Майже всі пацієнти отримують певне полегшення симптомів.

Осіння депресія – причини виникнення

Хоча дуже важко визначити точні причини, чому з’являється депресія, деякі вчені вважають, що певні гормони, що виробляються глибоко в мозку, викликають в певний період року зміни, пов’язані зі ставленням до оточення. Експерти вважають, що осіння депресія може бути пов’язана з такими гормональними змінами. Одна з теорій полягає в тому, що менша кількість сонячного світла восени і взимку призводить до того, що мозок виробляє менше серотоніну, хімічної речовини, пов’язаної з мозковими шляхами, які регулюють настрій. Коли нервові клітинні шляхи в мозку, що регулюють настрій, не функціонують нормально, виникає почуття депресії, з’являються симптоми втоми провокується збільшення ваги.

Осіння депресія зазвичай починається в молодому віці і частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. У декого такий стан проявляється слабше, лише певною дратівливістю. Інші мають значно серйозніші симптоми, які перешкоджають відносинам і роботі.

Оскільки відсутність достатньої кількості денного світла в зимовий час пов’язана з появою осінньої депресії, цей стан рідше зустрічається в країнах, де цілий рік багато сонячного світла.

Найбільш поширеними причинами загальної депресії вважаються наступні:

 • Спадковість. Більш високий ризик розвитку депресії мають ті, у кого родичі страждали на депресію або інші розлади настрою.
 • Травма у ранньому дитинстві. Деякі події мають вплив на те, як ваше тіло реагує на страх і стресові ситуації.
 • Структура мозку. Існує більший ризик розвитку депресії, якщо лобова частка мозку менш активна. Однак вчені не мають точних даних щодо того, причина це депресії, або її наслідок.
 • Захворювання. Деякі захворювання, наприклад хронічні хвороби, безсоння, хронічний біль або синдром дефіциту уваги і гіперактивності, можуть збільшити ризик появи осінньої депресії.
 • Вживання наркотиків. Зловживання наркотиками або алкоголем значно підвищує ризик виникнення депресії. Близько 21 відсотка людей, які мають проблеми з вживанням психоактивних речовин, також відчувають депресію.

На додаток до цих причин існують також інші фактори ризику розвитку депресії:

 • низька самооцінка або самокритичність
 • психічні захворювання в минулому
 • певні лікарські препарати
 • стресові події, такі як втрата коханої людини, економічні проблеми або розлучення

Симптоми депресії

У більшості випадків симптоми сезонного афективного розладу з’являються пізньої осені або ранньої зими і зникають в більш сонячні дні весни і літа. У будь-якому випадку симптоми можуть починатися з легкого ступеня і ставати більш серйозними в міру розвитку сезону.

Ознаки та симптоми депресії можуть включати в себе:

 • Відчуття пригніченості протягом більшої частини дня, майже кожного дня
 • Втрата інтересу до діяльності, якою ви колись насолоджувалися
 • Постійне відчуття знесиленості
 • Виникнення проблем зі сном
 • Зміни у апетиті або вазі
 • Почуття млявості або збудження
 • Проблеми з концентрацією уваги
 • Почуття безнадійності, нікчемності або провини
 • Часті думки про смерть або самогубство
 • Симптоми осінньої депресії

Серед ознак осінньої депресії виділяють наступні:

 • Гіперсомнія (підвищена сонливість)
 • Зміна апетиту, особливо потяг до продуктів з високим вмістом вуглеводів
 • Збільшення ваги
 • Втома або низький рівень енергії

Наслідки осінньої депресії

У короткостроковій перспективі депресія може призвести до втрати апетиту, зниження ваги та інших фізичних симптомів. Якщо у вас розвивається безсоння або гіперсомнія (занадто багато спите), ви відчуватимете себе стомленим і млявим. У довгостроковій перспективі – це недоїдання через недостатнє харчування або збільшення ваги від переїдання. Також можливе погіршення короткочасної пам’яті. Тривала депресія також може призвести до самогубства. Статистика свідчить, що понад 66 відсотків самогубств відбуваються через депресію.

Як побороти осінню депресію

Існують різні методи лікування депресії, залежно від тяжкості симптомів. Крім того, лікування може відрізнятися, якщо у пацієнта є інший тип депресії або біполярного розладу.

Для лікування сезонної депресії часто використовують традиційні антидепресанти.  В будь якому випадку ліки має призначати кваліфікований лікар.

Багато лікарів рекомендують людям, що страждають від осінньої депресії, виходити на вулицю рано вранці, щоб отримати більше природного світла. Якщо це неможливо через похмуру погоду, то можуть допомогти антидепресанти та світлотерапія (фототерапія).

Світлова терапія від осінньої депресії

Деякі вчені пов’язують осінню депресію з природним гормоном мелатоніном, який викликає сонливість. Світло впливає на біологічний годинник у нашому мозку, що регулює циркадні ритми – фізіологічну функцію, яка може включати зміни настрою, коли менше сонячного світла доступно взимку. Природне світло або світло “повного спектру” має антидепресивну дію.

Яскраве світло повного спектру непрямо проникає у ваші очі. Для терапії використовують пристрій, що діє як джерело світла повного спектру. Пацієнт сідає поруч із джерелом яскравого світла – приблизно в 20 разів яскравішого, ніж звичайне освітлення кімнати. Терапія починається з одного 10-15-хвилинного сеансу на день. Потім час збільшується до 30-45 хвилин на день, залежно від  реакції.

Деякі люди, що страждають від осінньої депресії, одужують протягом декількох днів після використання світлової терапії. Інші потребують набагато більше часу. Якщо симптоми депресії не проходять, лікар може збільшити сеанси світлотерапії до двох разів на день.

Людям, які реагують на світлотерапію, рекомендується продовжувати її до тих пір, поки вони не зможуть знову вийти на сонце навесні. Хоча побічні ефекти мінімальні, будьте обережні, якщо у вас чутлива шкіра або в анамнезі біполярний розлад.

Профілактика осінньої депресії

 • Проводьте певний час на вулиці кожного дня, навіть коли хмарно.
 • Раціон має бути добре збалансованим. Це допоможе мати більше енергії, навіть якщо хочеться солодкої їжі або їжі з високим вмістом крохмалу.
 • Робіть фізичні вправи 30 хвилин на день, п’ять разів на тиждень.
 • Дуже важлива соціальна підтримка – спілкуйтеся з колом своїх близьких.

Коли слід звернутися до лікаря?

Якщо ви відчуваєте депресію, втому і дратівливість в один і той самий час щороку, і ці почуття здаються сезонними за своєю природою, це може бути форма осінньої депресії. Поговоріть зі своїм лікарем про те, що ви відчуваєте. Дотримуйтесь його рекомендацій щодо зміни способу життя та лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *