Чи допоможе яблучний оцет схуднути?

Небагато продуктів настільки ж популярні, як яблука. Завдяки широкому розповсюдженню вони не є чимось рідкісним чи екзотичним, проте мають велике значення для людей і культур у всьому світі — не тільки як здоровий продукт харчування, але і як міфологічний символ (а також як символ науки).

Частково славою цей фрукт завдячує своїй універсальності. Від солодких похідних (таких як яблучне пюре та яблучний сік) до кислих (таких як яблучний оцет), ця коштовність природи може багато чого запропонувати з точки зору користі для здоров’я. Поговоримо про оцет? Можливо, це просто маловідомий, але досить ефективний спосіб скинути зайві кілограми?

Чи допоможе яблучний оцет схуднути?

Багато людей хочуть знати, чи дійсно яблучний оцет допомагає втратити вагу. Якщо коротко – так. Вчені мають кілька теорій про основні біологічні механізми, але коротка відповідь полягає в тому, що це дійсно можливо. Знання, які ми отримали в результаті наукових досліджень, багато в чому допомагають пояснити частину історії яблук – той факт, що оцет з яблук використовувався в якості лікарського тонізуючого засобу в багатьох культурах, починаючи з давніх століть.

Дослідження показали, що яблучний оцет не тільки допомагає схуднути, але також знижує рівень жиру в організмі і рівень тригліцеридів в сироватці крові (тригліцериди є основним компонентом жирових клітин організму).

В дослідженні, про яке йдеться, брали участь 144 дорослих японців, що страждають ожирінням. Вони були розділені на три окремі групи: одна група додавала одну столову ложку яблучного оцту до щоденного раціону; інша – дві столові ложки, а третя група щоденно вживала плацебо.

Лікування проводилося протягом 12 тижнів. Крім обмеження кількості випитого алкоголю, учасників не просили нічого більше змінювати в раціону або фізичній активності.

Результати виявилися вражаючими. У середньому члени групи, які пили одну столову ложку оцту щодня, втратили 1.180 кг, зазнали зниження жирових відкладень на 0,7 відсотка і знизили рівень тригліцеридів на 26 відсотків — чималий результат.

Група, яка споживала вдвічі більше оцту, продемонструвала ще більш вражаючі результати – на додаток до того ж 26-відсоткового зниження тригліцеридів ці учасники втратили в середньому 1.680 кг і 0,9 відсотка жиру.

Що ж стосується тих, хто вживав тільки плацебо, то жодної втрати ваги не відбулося. Насправді ці учасники навіть набрали вагу – в середньому 0.410 кг.

Одне дослідження – це добре, але наука вимагає повторення. Чи була користь для схуднення в японському дослідженні ожиріння просто випадковістю? Зовсім ні, і частково це підтверджується наступним:

З точки зору метаболізму, люди і миші дуже схожі, саме тому пухнасті маленькі тваринки відіграють велику роль у багатьох дослідженнях харчування. Окремий шеститижневий експеримент (також проведений в Японії) показав, що миші також відчувають ефект втрати ваги від додавання яблучного оцту в свій раціон.

Насправді результати були напрочуд схожі на результати людського дослідження: миші, які вживали велику дозу оцту, набирали менше ваги, ніж ті, хто приймав меншу дозу, і обидві групи набирали менше, ніж ті, хто взагалі нічого не вживав. Це незважаючи на те, що кожна група харчувалася однією і тією ж висококалорійною їжею з високим вмістом жирів.

Як це відбувається?

Знову ж таки, є деякі суперечки з цього приводу. Принаймні в одному дослідженні вчені змогли продемонструвати, що оцтова кислота (основний інгредієнт яблучного оцту) може знизити рівень цукру в крові, допомагаючи печінці та м’язам поглинати глюкозу з кровотоку. Знижений рівень цукру в крові і зниження рівня інсуліну, яке йде разом з ним, може сприяти здатності організму спалювати жир. І чим більше жиру ви зможете спалити в стані спокою, тим кращим буде результат.

Споживання оцтової кислоти також корелює з рівнем АМФК, ферменту, який сприяє клітинному гомеостазу. Чим вище доступність АМФК, тим вище здатність організму спалювати жир – і тим менше цукру виробляється печінкою, що може сприяти отриманню результатів, які спостерігаються в дослідженнях яблучного оцту.

Також видається, що споживання додаткової оцтової кислоти, подібної до тієї, що міститься в яблучному оцті, дає ефект навіть на генетичному рівні — ще одне дослідження, в якому лікували ожиріння, діабетичних щурів оцтовою кислотою, підвищило вираження певних генів, які керують ймовірністю збереження жиру в області живота та навколо печінки. Іншими словами, коли у вас є зайва оцтова кислота, ваші гени, швидше за все, скажуть вашому організму, щоб він не додавав жир на животі — і це просто чудово.

Ще одне дослідження припускає, що причиною всього є той факт, що споживання ацетату знижує апетит. А коли ви їсте менше (навіть якщо це всього лише трохи менше), ви даєте своєму організму шанс пристосуватися до більш низького відсотка жиру в організмі.

Чи достатньо самого тільки яблучного оцту для схуднення?

Дуже легко переконати себе, що така проста річ, як вживання невеликої кількості оцту щодня, може допомогти нам досягти наших найбільших цілей в області здоров’я, але не слід забігати вперед.

Яблучний оцет може допомогти зі схудненням, але це не означає, що ми повинні припиняти займатися спортом. Регулярні фізичні вправи, правильне вживання достатньої кількості води, відсутність нестачі сну і збалансоване харчування, як і раніше, є вирішальними факторами як у досягненні ідеальної маси тіла, так і в загальному рівні здоров’я.

Додаткові переваги яблучного оцту

Яблучний оцет згодиться не тільки для того, щоб прибрати зайві сантиметри з вашої талії, адже він має масу інших плюсів для здоров’я. Наприклад, це пробіотик, тобто він містить корисні бактерії, які допомагають підтримувати здорову травну екосистему.

Крім того, в ньому є велика кількість антиоксидантів, тих корисних маленьких молекул, які захищають від пошкодження вільними радикалами. А знижений рівень тригліцеридів не тільки допоможе зберегти гарну форму, а також знизить ризик серцевих захворювань і діабету.

Як правильно вживати оцет

Якщо ви турбуєтеся про смак, то він не такий поганий, як ви гадаєте. Столова ложка яблучного оцту, змішаного з водою, насправді буде достатньо приємною на смак, особливо якщо додати трохи меду. Існує також безліч інших способів включити його в свою їжу, наприклад, в салатну заправку, смажені яйця або вершковий веганський соус.

Однак будьте обережні, адже можна собі нашкодити. Занадто велика доза може обпекти горло або викликати біль у животі, не кажучи вже про порушення роботи кишечника. Крім того, рекомендується почистити зуби одразу після вживання оцту. Основним інгредієнтом є кислота, яка може завдати шкоди вашій зубній емалі. Щоб бути в безпеці, ви можете використовувати соломинку в якості зручного засобу захисту зубів.

Безпечна практика споживання включає в себе розподіл дози на порції, а не випивати все відразу, і сильно розбавляти її незалежно від того, скільки ви вживаєте.

Що стосується “правильної” дози, то огляд терапевтичних переваг яблучного оцту показав, що 15 мл на день буде достатньо, щоб забезпечити більшість з них. Це приблизно одна столова ложка.

Висновок

Суть в тому, що яблучний оцет, ймовірно, є найбільш дешевим, проте доволі ефективним засобом для здоров’я, який ви можете купити в будь-якому звичайному продуктовому магазині. Є багато причин вважати, що це може допомогти вам скинути зайві кілограми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *