Чи дійсно кава зневоднює?

Стисло про головне

  • Те, що дуже довго вважали аксіомою, частково завдяки чуткам, було спростовано наукою. Вживання навіть помірної кількості кави щодня не призведе до зневоднення, ба більше: зазвичай кавою ми можемо поповнити водний баланс не набагато гірше, ніж водою.
  • Кава не зневоднює, проте варто знати, що деякі інші напої відновлюють водний баланс значно краще, якщо вони довше поглинаються через шлунок, такі органічне коров’яче або кокосове молоко.
  • Вживання кави також стимулює обмін речовин, знижує ризик розвитку діабету 2-го типу, інсульту, серцево-судинних захворювань і передчасної смерті. Один мета-аналіз підтвердив, що показники продуктивності спортсменів підвищувалися при вживанні кави, а втомлюваність після фізичних навантажень навпаки – знижувалась.
  • Кавові зерна сильного обсмаження демонструють найвищі переваги для здоров’я, що пов’язане з високим рівнем вмісту антиоксидантів і низьким рівнем вмісту акриламіду. Також дуже важливо обирати кавові зерна, вирощені в органічних або біодинамічних умовах, щоб зменшити вплив гліфосатів та інших залишків хімічних речовин.

Хоча ніхто точно не знає, коли була відкрита кава, навколо її походження існує безліч легенд. Найбільш часто повторюється історія про пастуха кіз, який виявив потенціал бобів, коли помітив поведінку своїх кіз після того, як вони з’їли ягоди.

З цього незначного випадку виросла величезна індустрія. Згідно з даними, зібраними World Atlas, перша трійка країн-споживачів кави починається з Фінляндії, де громадяни випивають 12 кілограмів кави на людину в рік. Норвегія займає друге місце за споживанням – 9,9 кг на душу населення, за нею йде Ісландія з 9 кг на людину в рік.

Українці споживають близько 3 кг на душу населення. Протягом останніх років цей показник не зазнавав значних змін, проте споживачі все більше віддають перевагу якісній каві.

Ще один цікавий факт: Якщо ви часто відвідуєте місцеву кав’ярню за ранковою чашкою кави, ви можете витрачати до 45 годин на рік на очікування своєї порції кофеїну.

Але чи замислювалися ви, стоячи в черзі за кавою, або під час приготування запашної кави вдома, щоб зарядитися енергією на весь день, чи може сечогінний ефект кави викликати зневоднення організму?

Не вірте чуткам про те, що кава зневоднює.

З часу виникнення цих чуток наука неодноразово доводила, що помірне споживання кави щодня не призведе до зневоднення організму. Існує припущення, що кава та інші напої з кофеїном можуть викликати зневоднення, і тому їх слід уникати для підтримки оптимального балансу рідини.

Для оцінки фізіологічних факторів дослідники залучили 50 чоловіків, які зазвичай випивали від трьох до шести чашок кави протягом дня. Група пройшла тестування з використанням води або кави з кофеїном. Дослідники контролювали активність учасників, споживання їжі, рідини та кави під час дослідження.

Вони вимірювали загальний рівень води в організмі та використовували маркери гідратації сечі та крові для оцінки стану гідратації. Цікаво, що вони дійшли висновку, що “не було суттєвих відмінностей у широкому діапазоні гематологічних та сечових маркерів стану гідратації між результатами випробувань.”

Їхні дані свідчать про те, що поціновувачі кави отримують приблизно стільки ж необхідної рідини від кави, як і від питної води. Доктор Деніел Віджіл з Медичної школи Девіда Геффена при Каліфорнійському університеті пояснив журналу Time Magazine, що м’який сечогінний ефект кофеїну не призводить до зневоднення організму, а навпаки, підвищує рівень гідратації.

Хоча здається логічним припустити, що більш часте сечовипускання – це шлях до зневоднення, Віджил пояснює, що ваш організм втрачає менше рідини від м’якого сечогінного ефекту кофеїну, ніж ви отримуєте, випиваючи каву. Він пояснює, що головний біль після ранкової чашки кави може вказувати на вашу чутливість до кофеїну або на те, що ви вже можете бути зневоднені.

Деякі напої краще відновлюють рівень рідини в організмі

Дослідження, опубліковане в американському журналі клінічної дієтології, було спрямоване на оцінку потенціалу різних напоїв щодо стану гідратації та визначення індексу гідратації. Вони вирішили класифікувати напої, що сприяють відновленню балансу рідини в клінічних умовах.

Вчені проаналізували вплив 13 широковживаних напоїв на учасників, коли вони перебували в оптимальному стані гідратації, і виявили, що напої, які затримувалися у шлунку протягом тривалішого часу, могли довше продовжувати насичувати організм рідиною. Як пояснює CNN, фактори, що уповільнюють поглинання рідини включають білок, молочний жир і низький рівень цукру – саме те, чим наповнені необроблене органічне коров’яче та кокосове молоко.

Дослідники виявили, що підвищення рівня цукру в напоях не збільшує користь для гідратації. Цукор не тільки впливає на інсулінорезистентність, але і підвищує рівень цукру в крові, коли рідина потрапляє в тонкий кишечник.

Здоров’я кожної клітини вашого тіла залежить від належного балансу рідини в організмі. Гідратація має вирішальне значення для здоров’я серцево-судинної системи, оскільки вона стимулює ефективну роботу м’язів і допомагає серцю легше перекачувати кров через тіло.

Проте гідратація, це не просто поглинання великої кількості води, це потрапляння води всередину клітин.

Кава стимулює бурий жир і метаболізм

Більшість людей п’ють свою ранкову чашку кави, щоб запустити свій двигун, але дослідники також виявили, що кількості кофеїну в стандартній чашці кави достатньо, щоб стимулювати активність бурого жиру, що дозволяє спалювати більше енергії і потенційно покращити чутливість до інсуліну. Така клітинна діяльність також може допомогти при схудненні.

Бура жирова тканина бере участь в тепловиділенні і спалюванні глюкози та жирів в процесі мітохондріальної реакції, опосередкованої мітохондріальним термогеніном. При підвищенні рівня термогеніну, зменшується схильність організму до збільшення ваги. Дослідники провели аналіз результатів впливу кофеїну на клітинні культури у здорових людей.

Дані експериментів показали позитивні результати. Лікування кофеїном збільшувало експресію термогеніну в клітинній культурі. У здорових дорослих людей дослідження показало підвищену температуру коричневої жирової тканини в надключичній області після вживання кави, яка була відсутня після вживання води.

Більше користі для здоров’я від кави

Не використовуйте ароматизовані вершки і цукор, якщо хочете насолоджуватися багатьма перевагами для здоров’я від правильно вирощеної, зібраної і обсмаженої кави. У 1991 році Всесвітня організація охорони здоров’я включила каву до списку можливих канцерогенів. До 2016 року дані досліджень показали, що кава пов’язана зі зниженням ризику деяких видів раку.

Сама думка про каву асоціюється з психологічним збудженням, особливо в західних культурах. Дослідники виявили, що навіть після перегляду зображень кави, учасники дослідження реагували так, ніби випили напій. Учасники швидше, точніше та конкретніше міркували, що свідчило про більш активний стан розуму.

Ґрунтуючись на даних 30 перспективних досліджень, проведених з 2002 по 2015 роки, дослідники зі Швеції дійшли висновку, що вживання кави обернено пропорційне до ризику розвитку діабету 2-го типу. За учасниками віком від 20 до 70 років спостерігали в середньому протягом 5,8 року. Дослідники виявили, що ті, хто пив каву, у порівнянні з тими, хто не пив, мали більш низький ризик переддіабетного стану і діабету 2-го типу.

Ще одне довгострокове дослідження показало, що саме кава, а не чай, знижує ризик. Детальна інформація збиралася кожні два-чотири роки протягом понад 20 років від учасників трьох масштабних досліджень. Дані цих досліджень показали, що коли учасники збільшували споживання кави більш ніж на одну чашку в день протягом чотирьох років, в них на 12% був нижчий ризик розвитку діабету 2-го типу протягом наступних чотирьох років.

Це один мета-аналіз показав, що кава приносить користь спортсменам, покращуючи їх працездатність, а інший виявив, що кофеїн зменшує біль у м’язах після тренування.

Обирайте сильне обсмаження

Існує багато користі від вживання кави, проте дуже важливо обирати сильно обсмажені, бажано органічні, кавові зерна. Коричневі або чорні кавові зерна, які ви дістаєте з пакета, починають своє життя зеленими. Вони обсмажуються при високій температурі, щоб вивільнити свій аромат.

Кава може бути від світлого до темного обсмаження, і кожен вид обсмаження має унікальний смак і рівень кислотності. Сильно обсмажена кава має найбільшу користь для здоров’я, адже містить найбільше антиоксидантів і найменше – акриламіду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *